Focis Játék fejléc
Focis Játék indítása
Játék indítása

Kezdőoldal » Focis írások » Az Aranylabda története

Az Aranylabda története


Az Aranylabda története

Az Aranylabda, eredeti nevén Ballon d'Or, a labdarúgás történetének egyik legjelentősebb egyéni díja, amelyet a France Football magazin alapított 1956-ban. A díjat eredetileg az év legjobb európai játékosának ítélték oda, és kizárólag európai újságírók szavazatai alapján döntötték el, ki kapja meg az elismerést.

Az első díjazott Stanley Matthews volt, az angol Blackpool játékosa, aki Alfredo Di Stéfano és Raymond Kopa előtt végzett a szavazáson. Az Aranylabda gyorsan presztízsértékűvé vált. 1995-ben megnyitották olyan nem európai játékosok számára is, akik európai klubokban játszottak. George Weah, az AC Milan libériai sztárja lett az első nem európai győztes.

2007-ben az Aranylabda globális díjjá vált, amelyre már minden profi labdarúgó jogosult volt, függetlenül attól, hogy melyik kontinensen játszik. Ezzel párhuzamosan a szavazási rendszert is kibővítették: nemcsak újságírók, hanem válogatottak kapitányai és edzői is szavazhattak. Ez a rendszer egészen 2016-ig maradt érvényben, amikor visszatértek az eredeti újságírói szavazáshoz.

2010 és 2015 között az Aranylabda összeolvadt a FIFA Év Játékosa díjjal, és FIFA Ballon d'Or néven futott. Az együttműködés során Lionel Messi dominált, aki mind a hat alkalommal elnyerte a díjat. Az együttműködés megszűnése után a két szervezet külön folytatta saját díjátadóit.

Az Aranylabda története során számos ikonikus játékos kapta meg az elismerést. Lionel Messi a rekorder nyolc győzelemmel, míg Cristiano Ronaldo ötször vihette haza a díjat. Johan Cruyff, Michel Platini és Marco van Basten háromszor diadalmaskodtak. Az olyan legendák, mint Alfredo Di Stéfano és Franz Beckenbauer kétszeres győztesek.

A díj retrospektív módon is értékelte korábbi eredményeit: 2016-ban France Football publikált egy listát arról, hogy milyen eredmények születtek volna, ha már korábban is globális díj lett volna: Pelé például hét alkalommal nyerte volna el az elismerést, míg Diego Maradona kétszer.

Az Aranylabda szabályai idővel változtak. 2022-ben például úgy döntöttek, hogy nem naptári év alapján ítélik oda a díjat, hanem az adott szezon teljesítménye alapján. A szavazás során pedig egy nemzetközi zsűri döntött, amelyben minden országot egy újságíró képviselt.

Az Aranylabda nemcsak egyéni teljesítményeket jutalmaz, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy a labdarúgás globális sporttá váljon. Az évente megrendezett gála eseményei világszerte felhívják a figyelmet a sportág legjobbjaira és történelmi pillanataira. Ma is ez a legnagyobb presztízsű egyéni díj a fociban.


Ha tetszett ez a focis írás és kedvet kaptál a Focis Játék elkezdéséhez/folytatásához is: