Focis Játék fejléc
Focis Játék indítása
Játék indítása

Kezdőoldal » Focis írások » A focis kártyajátékok története

A focis kártyajátékok története


A focis kártyajátékok története

A focis kártyajátékok már több mint egy évszázada hódítják meg a labdarúgás szerelmeseinek szívét! Az első focis kártyák megjelenése óta a piac folyamatosan fejlődött. Odáig, hogy ma már digitálisan is elérhetők egyes kártyák. A focis kártyajátékok nem csak a sport szerelmeseinek, hanem a gyűjtőknek is izgalmas szórakozást kínál.

Az első fociskártya csomagok

Ki gondolná, hogy a focis kártyajátékok már több mint 130 éves múltra tekintenek vissza? Az első ilyen kártyák már 1887-ben, az angliai Bradfordban elkészütek. Kitalálójukat John Bainesnek hívták. A pajzs alakú kártyalapokon színes rajzokkal mutatták be a különböző csapatokat, mezeket és a legnépszerűbb játékosokat az embereknek. Ezek a kártyák gyorsan népszerűvé váltak. John Baines példáját hamarosan többen is követték és újabb ötletekkel jelenkeztek.

Az első olyan kártyasorozatra, ami már szélesebb körben is ismertté vált, nem is kellett sokat várni, csupán 7 évet. 1894-ben jelent a Mayo az Egyesült Államokban. Ez a 35 kártyából álló készlet az Ivy League legjobb játékosait ábrázolta. A kártyacsomagok népszerűsége évről évre folyamatosan nőtt. Az 1900-as évek elején már olyan lapcsoportok is megjelentek, amelyek nem csak a labdarúgással foglalkoztak, hanem több más sportot is bemutattak.

Modernizálás termékkapcsolással

A ma is ismert, modern focis kártyakészletek első példányai 1948-ban jelentek meg. Érdekes megoldásként a Bowman és a Leaf kiadó ezeket rágógumival együtt árulta. Ez a remek ötlet nagyon bevált, teljesen felborította az addigi fociskártya-piacot. A közkedvelt termékekkel való összekapcsolásának köszönhetően ekkor a kártyák gyűjtése már népszerűbb hobbivá vált.

A 70-es évektől napjainkig töretlen a siker

Egy újabb mérföldkövet jelentett, amikor a Panini Group is beszállt az üzletbe. A 70-es években úgy döntöttek, hogy a FIFA World Cup-pal kapcsolatos kártyacsomagokat kezdenek forgalmazni. Ez a sorozat olyan sikeressé és közismertté vált a világon, hogy azóta is folyamatosan, mindenn világbajnokság alkalmával megjelenik. Az a gyűjthető focis kártyajáték a kicsiktől a nagyokig hatalmas rajongótáborral rendelkezik a világ szinte minden pontján.

A 80-as és 90-es években újabb gyártókat hoztak a piacra, például a Fleer, Donruss és Upper Deck cégeket. Újításokként jelentek meg a fólianyomott kártyák, hologramok és limitált kiadások. Ezektől minden gyűjtő majd megőrült, a legritkább lapokért vérre menő harcok dúltak vagy igazán nagy összegek cseréltek gazdát.

Az internet megjelenésének hatása a kártyagyűjtésre

Míg régen az iskolákban, vásárokon, művelődési házakban vagy akár garázsokban történtek a csere-berék, az internet elterjedésével az emberek már könnyebben kapcsolatba tudnak lépni egymással. Internetes weboldalak, fórumok, apróhirdetések, netes piacok váltak a kártyák adás-vételének leggyakoribb felületévé. A piac a hálózat segítségével már nem kolátozódott országokon belülre, szinte globálissá vált. A 2000-es években focis kártyák iránti érdeklődés minden korábbinál nagyobb méreteket öltött. E sorok írója is ekkor találkozott velük először. Óvodás fiúgyermekem kezdte gyűjteni mérhetetlen lelkesedéssel, kevésbé megfontolt döntésekkel. Ma már nagykorú, de még mindig emlegetjük a "csillogós Messit", amit a legjobb ovis barátja túl könnyen kibeszélt a zsebéből.

Ma a focis kártyajátékok nem korlátozódnak a papíralapra, már digitális formában is elérhetőek. Készülnek már olyan stratégiai játékok, amelyek a kártyákra épülnek és a játékosok is focimeccseken mérkőzhetnek meg egymással.

Napjaink nagyobb kiadású kártyacsomagjai

Focis kártyajátékok kapcsolódnak ma már szinte minden jelentős labdarúgó bajnoksághoz. A Panini adja ki a Premier League (Anglia), La Liga (Spanyolország), Serie A (Olaszország) és Ligue 1 (Franciaország) kártyáit, a Topps pedig a Bundesliga (Németország), az MLS (USA) és az UEFA Bajnokok Ligája kártyáit. Emellett számos kisebb kiadó is készít csomagokat különböző nemzeti bajnokságokhoz és kupákhoz.

A kártyák értéke

A focis kártyák gyűjtése elsősorban a fiatal és középkorú férfiak körében népszerű tevékenység. A kártyák nem csak gyűjtésre alkalmasak, hanem különböző stratégiai játékokra is használhatóak. Nagyon sokan a kártyákat befektetési céllal vásárolják. A korábbi évtizedek tapasztalatai alapján a ritka példányok értéke az évek során jelentősen növekedik. Jelenleg a legértékesebbek Lionel Messi és Cristiano Ronaldo kártyái. A régebbi kiadású kártyák közül néhány ma már hatalmas összegeket ér. Például egy 1958-as Alifabolaget Pelé újonc kártya 2021 májusában 372 000 dollárért (136,5 millió forint) kelt el egy aukción.

A focis kártyajátékok története tehát egy hosszú és izgalmas utazás, amely a 19. század végén kezdődött és napjainkban is aktívan zajlik. Az egyszerű papírkártyáktól eljutottunk a digitális felületekig, de a lényeg változatlan maradt: a focis kártyák nem csak gyűjthető papírlapok, hanem a futball kultúrájának fontos részei. Ahogy a labdarúgás népszerűsége sem csökken az idő múlásával és a kor modernizálódásával, várható, hogy a focis kártyajátékok is tovább fognak fejlődni és bővülni, új lehetőségeket kínálva a rajongók és befektetők számára egyaránt.



Az ezen a weboldalon játszható Focis Játék alapötletét is a gyűjthető focis kártyák adták. Mi új, fiktív kártyákat találtunk ki, melyekkel egy igazán egyedi, különleges stratégiai játék játszható. Az összegyűjtött kártyákkal lejátszott mérkőzéseken akkor brillírozhatunk, ha jól állítottuk össze a kezdőpaklinkat és a kártyákat a megfelelő sorrendben, az ellenfél által felhasznált lapokra jól reagálva játsszuk ki.


Ha tetszett ez a focis írás és kedvet kaptál a Focis Játék elkezdéséhez/folytatásához is: