Focis Játék fejléc
Focis Játék indítása
Játék indítása

Kezdőoldal » Focis írások » Mennyi a profi focisták fizetése Magyarországon és külföldön?

Mennyi a profi focisták fizetése Magyarországon és külföldön?


Mennyi a profi focisták fizetése Magyarországon és külföldön?

A magyar labdarúgás az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, ami a játékosok fizetésében is megmutatkozik. Az UEFA legfrissebb jelentése szerint az NB1-es focisták átlagos havi fizetése 2022-ben elérte a 4,5 millió forintot, ami 18%-os növekedést jelent az előző időszakhoz képest. Ez az átlag azonban elfedi a valós képet, hiszen a fizetések széles skálán mozognak: míg a keveset játszó, kezdő focisták 500 ezer és 1 millió forint között keresnek, addig a sztárjátékosok akár több tíz millió forintot is hazavihetnek havonta.

A magyar bajnokságban a Ferencváros játékosai kiemelkednek a mezőnyből. A G7 számításai szerint 2023-ban egy átlagos Fradi-focista havi bére 15-16 millió forint körül mozgott. Ez az összeg már közelít az európai topligák fizetéseihez, bár még mindig elmarad azoktól.

Európa más országaiban a focisták fizetése általában magasabb, de az adóterhek is jelentősebbek. Franciaországban például egy egymillió eurót kereső játékos a klubnak több mint 2,7 millió euróba kerül az adók és járulékok miatt. Ezzel szemben Magyarországon ugyanez a fizetés mindössze 1,18 millió eurós költséget jelent a csapatnak.

A top európai ligákban játszó sztárok fizetése természetesen messze meghaladja a magyar átlagot. Neymar például a Paris Saint-Germainnél évi bruttó 49 millió eurót keres, míg Lionel Messi 40,5 millió eurós fizetést kap. Ezek az összegek azonban kivételesnek számítanak még a nemzetközi futballban is.

Magyarország különleges helyzetet foglal el az adózás szempontjából. A hazai focisták nem személyi jövedelemadót, hanem egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho) fizetnek, ami rendkívül kedvező számukra. Ez azt eredményezi, hogy míg az európai országok többségében a bruttó bér 40-50 százalékát vonják el adóként, Magyarországon ez az arány kevesebb mint 10%.

Ez a kedvező adózási környezet vonzóvá teszi a magyar bajnokságot a külföldi játékosok számára is. Ugyanakkor a magas fizetések és az alacsony adóterhek gátolják a magyar játékosok külföldi karrierjét, mivel kevesen vállalják a külföldre költözést az itthon elérhető jövedelmi szint mellett.

Az NB1 költségvetése az elmúlt években folyamatosan növekedett. 2015-ben még a 24. helyen állt Európában 42 millió eurós kiadással, míg 2022-ben már a 18. helyre lépett elő 99 millió eurós kiadással. Ez a fejlődés részben a kormányzati támogatásoknak, a taotámogatási rendszernek és az ekho-kedvezménynek köszönhető.

Összességében elmondható, hogy bár a magyar focisták fizetése még nem éri el a top európai ligák szintjét, az elmúlt években jelentős növekedés volt tapasztalható. A kedvező adózási feltételek pedig tovább erősítik a magyar bajnokság vonzerejét. Ugyanakkor ez a helyzet kihívást is jelent a tehetségek megtartása és fejlődése szempontjából, hiszen a magas hazai fizetések miatt kevesebb játékos próbál szerencsét külföldi topligákban.



Online játékunkban szintén szenteltünk a kártyát a bérezésnek, a neve Fizetésemelés és elég jó kártya, mert mindenféle szimbólumból ad egyet, de csak ha megfizeted kijátszásának árát -vel.

Fizetésemelés

Ha tetszett ez a focis írás és kedvet kaptál a Focis Játék elkezdéséhez/folytatásához is: