
A labdarúgás szabályai

A labdarúgás, vagy közismertebb nevén foci, az egyik legnépszerűbb sport világszerte. Egyszerű szabályai nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy széles körben elterjedhessen. Bár a Focis Játék során ezen szabályok ismerete nem feltétlen szükséges töviről-hegyire, azért ebben a cikkben átfogó áttekintés nyújtunk a focimérkőzések legfontosabb szabályairól.
A játék alapjai
A foci lényege, hogy a felek az ellenfél kapujába juttassák a labdát. Egy mérkőzés két 45 perces félidőből áll, melyek közt egy 15 perces szünetet tartanak. A pályán mindkét csapatból 11 játékos tartózkodik egyszerre, beleértve egy-egy kapust is.
A játéktér és a felszerelés
A játéktér téglalap alakú, füves vagy műfüves borítású. A kapu az alapvonalon helyezkedik el, belső szélessége 7,23 méter, magassága 2,44 méter. A labdának gömbölyűnek kell lennie, és meg kell felelnie a FIFA (azaz a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség) által előírt szabványoknak.
Játékmenet
A mérkőzés kezdőrúgással indul. A labda akkor kerül játékba, ha egy játékos hozzáért (elrúgta) és előre elmozdul. A játékosok bármely testrészükkel irányíthatják a labdát, kivéve a karjukat és kezüket. A kapus kivételt képez, ő a saját büntetőterületén belül kézzel is megfoghatja a labdát.
Gólszerzés és les
Gól akkor születik, amikor a labda teljes terjedelmével áthalad a gólvonalon a kapufák között. A lesszabály szerint egy támadó játékos nem lehet közelebb az ellenfél alapvonalához, mint a labda és az utolsó védőjátékos, amikor csapattársa neki passzol.
Szabálytalanságok és büntetések
A játékvezető sárga lappal figyelmezteti a sportszerűtlenül viselkedő játékosokat, a súlyosabb szabálysértésekért pedig piros lap jár, ami azonnali kiállítást von maga után. A lefújt szabálytalanságok után szabadrúgás vagy büntetőrúgás járhat az ellenfélnek.
Amikor a játékot újra kell indítani:
Bedobás: Ha a labda az oldalvonalon hagyja el a pályát, a másik csapat dobja be. A bedobó játékosnak mindkét lábával a vonalon kell állnia, és két kézzel, fej felett kell bedobnia a labdát.
Kirúgás: Ha a támadó csapat játékosáról kerül a labda az alapvonalon túlra, a védekező csapat kirúgással hozhatja játékba a labdát a kapu előtéréből.
Szögletrúgás: Ha a védekező csapat játékosáról kerül a labda az alapvonalon túlra, a támadó csapat szögletrúgást végezhet a pálya sarkából.
Játékvezetés
A mérkőzést egy játékvezető irányítja, akit általában két asszisztens segít, utóbbiak a partjelzők. Ők felelősek a szabályok betartatásáért, a gólok megítéléséért és az idő méréséért. Ma, a videóbíró korában, egyes mérkőzéseken további segítők vannak a pályán kívül is.
Cserék és hosszabbítás
Hivatalos mérkőzéseken általában öt cserére van lehetőség, három játékmegszakítás alkalmával, nem számítva a félidőt. A játékvezető hosszabbítást rendelhet el a nem játékkal töltött idő (pl. sérülések, cserék) kompenzálására.
Büntetőrúgás
Ha súlyos szabálytalanság történik a büntetőterületen (azaz 16-os vonalon) belül, büntetőrúgást ítélnek. A büntetőt a 11-es pontról kell elvégezni, és a kapusnak a gólvonalon kell maradnia a rúgás pillanatáig. A 11-est rúgó játékos csak egyszer érhet a labdába a rúgás során, viszont ha a labda kipattan, már a játékban lévő labda szabályai vonatkoznak rá.
A labdarúgás szabályai folyamatosan fejlődnek, hogy a játék fair és izgalmas maradjon. Természetesen ez a cikk nem tartalmazza az összes apró-cseprő szabályt, de próbáltunk a lényeges dolgokról egy átfogó képet alkotni. A játékvezetőknek és a játékosoknak egyaránt fontos ismerniük és betartaniuk ezeket a szabályokat a sportszerű és élvezetes játék érdekében.
A Focis Játékban sok kártyának adtunk a szabályokkal kapcsolatos nevet és igyekeztünk a lapok tulajdonságait is úgy kitalálni, hogy hangulatában tükrözzék azokat. Ilyen lapok például a következők:






Ha tetszett ez a focis írás és kedvet kaptál a Focis Játék elkezdéséhez/folytatásához is: