Focis Játék fejléc
Focis Játék indítása
Játék indítása

Kezdőoldal » Focis írások » A leggyakoribb focisérülések

A leggyakoribb focisérülések


A leggyakoribb focisérülések

A labdarúgás, bár rendkívül népszerű sport, sajnos gyakran jár együtt különböző sérülésekkel. Az alábbi cikkben olvashatsz a leggyakoribb focisérülésekről, illetve néhány híresebb játékosról, akik elszenvedtek egy-egy ilyet.

Elülső keresztszalag (ACL) szakadás

Az ACL sérülés az egyik legsúlyosabb térdproblémát jelenti a focisták számára. Általában műtéti beavatkozást igényel és a teljes felépülés 6-9 hónapot is igénybe vehet.

Bokasérülések

A bokaficamok rendkívül gyakoriak a labdarúgásban. Súlyosságtól függően 1-6 hét felépülési időt igényelhetnek. Súlyosabb esetekben akár 6-8 hetet is szükséges lehet a teljes gyógyulásig.

Combhajlító izom (hamstring) húzódás

A combhajlító izmok sérülése gyakori probléma. Az enyhe húzódások néhány hét alatt gyógyulhatnak, de a súlyosabb esetek 2-3 hónapos kihagyást is eredményezhetnek.

Térdsérülések

A térd különböző sérülései, mint például a meniszkusz szakadás vagy a porcproblémák, szintén gyakoriak. Ezek gyógyulási ideje nagyban függ a sérülés típusától és súlyosságától.

Híres játékosok sérülései

Virgil van Dijk, a Liverpool védője 2020-ban szenvedett ilyen sérülést, ami hosszú kihagyásra kényszerítette.

Alan Shearer 1992-ben, a Blackburn Rovers csapatában szenvedett ACL sérülést, de a következő szezonban már 31 gólt szerzett, bizonyítva, hogy lehetséges a teljes felépülés.

A svéd klasszis, Zlatan Ibrahimovic 2017-ben, a Manchester United színeiben szenvedett súlyos térdsérülést és 7 hónap kihagyás után térhetett vissza a pályára.

Petr Cech, a cseh válogatott kapus 2006-ban szenvedett koponyatörést egy mérkőzésen, de 3 hónap után már védett, bár ezután speciális fejvédőt kellett viselnie.

A brazil fenomén, Ronaldo kétszer is súlyos térdsérülést szenvedett karrierje során.

Marco Reus, a Borussia Dortmund játékosa többször is hosszabb időre kényszerült pihenőre sérülések miatt, de ezekből mindig sikerült felgyógyulnia.

Az Arsenal spanyol középpályása, Santi Cazorla 2016-ban szenvedett súlyos bokasérülést, ami miatt közel két évig nem játszhatott.

A Manchester United balhátvédje, Luke Shaw 2015-ben szenvedett súlyos lábtörést, ami miatt közel egy évig nem játszhatott, de aztán sikerült kulcsjátékossá válnia csapatában.

A világszerte ismert Neymart sem kerülték el a sérülések. 2018-ban például lábközépcsont-törés miatt kellett hosszabb időre kihagynia csapata mérkőzéseit.

Kevin De Bruyne, a Manchester City belga középpályása többször is szenvedett térdsérülést, de eztán is sikerült remekelnie mind klubjában, mind nemzetének válogatottjában.

Megelőzés és kezelés

A sérülések megelőzésében kulcsfontosságú a megfelelő bemelegítés, a rendszeres erőnléti edzés és a helyes technika elsajátítása. Sérülés esetén elengedhetetlen a szakszerű orvosi ellátás és a türelmes rehabilitáció a teljes felépülés érdekében. Szerencsére a klubcsapatok berkeiben mindig találhatunk sportorvosokat is, akik időben közbe tudnak lépni és tudják, mit kell tenni, ha ilyen történik a pályán.

Összességében elmondható, hogy bár a focisérülések gyakoriak és néha súlyosak lehetnek, a modern orvostudomány és a megfelelő rehabilitáció segítségével a legtöbb játékos sikeresen visszatérhet a pályára.



A FocisJáték során csak egyféle, különleges módon "sérülhet meg" valaki egy csapatban: ha az ellenfél Átokmondás kártyát használ. Ebben az esetben a következő sportsérülésekkel kell ellenfelének megküzdenie (azaz a kezébe ilyen kártyákat kap):

Bokaficam kártya
Sípcsonttörés kártya
Izomhúzódás kártya
Fejsérülés kártya

Ha tetszett ez a focis írás és kedvet kaptál a Focis Játék elkezdéséhez/folytatásához is: