Focis Játék fejléc
Focis Játék indítása
Játék indítása

Kezdőoldal » Focis írások » Ki volt a XX. század legjobb labdarúgója?

Ki volt a XX. század legjobb labdarúgója?


Ki volt a XX. század legjobb labdarúgója?

Hogy ki volt a XX. század legjobb focistája? Ezt objektíven lehetetlen eldönteni, hiszen nehéz különböző bajnokságok, csapatok, nemzetek statisztikáit, illetve a játékosok pályán nyújtott teljesítményét egy az egyben összehasonlítani egymással. Ugyanakkor az IFFHS szervezet kiadott egy ilyen listát, szakújságírók és volt játékosok szavazatai alapján, melyet ebben a cikkben megismerhetsz.

A XX. század legjobb labdarúgóinak listáját a Nemzetközi Labdarúgás-történeti és Statisztikai Szövetség (IFFHS) és más szakmai szervezetek állították össze, sportújságírók, szakértők és volt játékosok szavazatai alapján. Ezek a rangsorok nemcsak a játékosok technikai képességeit, hanem pályafutásuk hatását és eredményeit is figyelembe vették.

Az IFFHS szerint a XX. század legjobb játékosa Pelé, a brazil legenda, aki három világbajnoki címet nyert hazájával (1958, 1962, 1970), és klubszinten is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Pelé mögött Johan Cruyff végzett a második helyen. Cruyff, az „totális foci” filozófia megtestesítője, az Ajax és a Barcelona ikonikus alakja volt, és háromszor nyerte el az Aranylabdát. A harmadik helyet Franz Beckenbauer, a németek „Császára” foglalja el, aki védőként és irányítóként is kiemelkedett, valamint világbajnok lett 1974-ben.

A negyedik helyen Alfredo Di Stéfano szerepel, aki az argentin-spanyol kettős állampolgárságú támadóként meghatározta a Real Madrid dominanciáját az 1950-60-as években. Az ötödik pozícióban Diego Maradonát találjuk, akit sokan minden idők legnagyobb játékosának tartanak. Maradona 1986-ban világbajnoki címet szerzett Argentínával, és klubszinten is maradandót alkotott, különösen a Napoli csapatában.

A hatodik helyre Puskás Ferenc került, hazánk legismertebb futballistája és büszkesége. Puskás az Aranycsapat vezéregyénisége volt, amely az 1950-es években uralta a nemzetközi labdarúgást. Klubszinten a Real Madrid színeiben ért el kiemelkedő sikereket, többek között három BEK-győzelmet. Rajta kívül két másik magyar játékos is szerepel az IFFHS listáján: Kubala László (32.) és Kocsis Sándor (39.).

A toplistával egyidőben az álomcsapat kerete is elkészült, ebbe a következő játékosok fértek be: Lev Jasin (kapus), Franco Baresi, Franz Beckenbauer és Bobby Moore (védők), Lothar Matthäus (középpályás), valamint Diego Maradona, Michel Platini, Johan Cruyff, Puskás Ferenc, Pelé és Alfredo Di Stéfano. Ez a csapat nemcsak technikai tudását tekintve lehetne kiemelkedő, hanem hatása miatt is: mindegyikük jelentős mértékben formálta a modern futballt.

A XX. század legjobbjainak kiválasztása során gyakran felmerült vita Pelé és Maradona között. A FIFA például 2000-ben megosztotta az évszázad játékosa címet kettejük között: Pelé szakmai zsűri által kapta meg az elismerést, míg Maradona szurkolói szavazással nyert.

Ezek az ikonikus játékosok nemcsak saját korukban voltak meghatározóak, hanem örökségük ma is élénken hatással van a futball világára. Az általuk képviselt stílusok és filozófiák továbbra is inspirálják a sportolók új generációit és biztos vagyok benne, hogy ez még sokáig így lesz a jövőben is.



A Focis Játékban kerüljük a valós neveket, hiszen ez valójában egy fiktív játék. Azért van egy-két olyan kártyánk, amelyre egy kitalált nevet írtunk, ilyenek pl. a Szabó Jánosok (belőlük 3 is van) vagy az Ifi Gyurka/Felnőtt Gyurka.


Ha tetszett ez a focis írás és kedvet kaptál a Focis Játék elkezdéséhez/folytatásához is: